• Reklam
Soğuk Savaş'ta Sıcak Hamleler...
Muhammed İKBAL

Muhammed İKBAL

Soğuk Savaş'ta Sıcak Hamleler...

14 Temmuz 2016 - 22:33

Önceki yazılarımızı okuyanlar hatırlayacaktır Ortadoğu'nun sürekli ve sıklıkla değişen denge oluşumundan bahsetmiş tik bölgede söz sahibi olup pasta'dan pay almak için her devlet sırası ile hamleler yapıyor. İçinde bulunduğumuz dönemde bölge politikasında büyük hareketlilik yaşanıyor. Buyurun canlı olarak yaşananları değerlendirelim  Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden geçmesi ile ilgili anlaşma yapıldı  karşılığında bölgeye  DAEŞ örgütü musallat oldu.
Türkiye İran ile ticari ilişkileri güçlendirdi ekonomiye olumlu yansımaları da oldu ama karşılığında 17 Aralık operasyonu yaşandı.  Paralel yüzünü göstermeye başladı.
Gezi olayları ile başlayan paralel ile devam eden süreç tamamen Türkiye'de kalkınmayı önlemek içindi.
 
Amerika YPG(PKK) ile bölgede dirsek teması yapması ve bundan vazgeçmemesi Türkiye adına İsrail ve Rusya ile ilişkilerde normalleşme sürecini başlattı Türkiye bölgedeki etkinliğini koruyarak Ortadoğu'da söz sahibi mi olacak.  Yoksa olup bitene seyircimi kalacak.  Elbetteki burnumuzun dibinde yaşananlara seyirci kalmamız imkansız. işte bu yüzden Türkiye'nin sıradaki hamlesi belirli şartları taşıyan kriterlere uyan  Suriyelilere Vatandaşlık verilmesi oldu. Bu hamle gerçekleşirken Hatay'ın  nasıl Türkiye nin bir ili olduğunu hatırlatmak  gerekiyor Hatay ın İlimiz olması örneği,  Avurpa Birliği üyesi ülkelerin gördüğü, Bizim göremediğimiz bölgedeki büyük bir GERÇEK 
Böylesi önemli bir gerçeği görmeyip Oy için vatandaşlık veriliyor diyoruz ama şunu unutuyoruz Erdoğan ve Akparti bütün seçimlerde zaten tek başına iktidar oluyor neden oy kaybetmek ve tepki almak pahasına bu riske giriyor Erdoğan ve İktidar. 
Çünkü Erdoğan Ortadoğu'daki oyunu iyi okuyor, Ona gelen istihbarat  bilgileri ışığında ölçüp biçip karar veriyor. Biz gözümüzü kapatıp tahminler yapıyor ken, O gelen bilgilerle çevrede olup biteni değerlendiriyor.
Tek meselesi Seçim olan bir Lider bu konuyu değil konuşmak içinden bile düşünmez. Seçim kaybetme ve tepki alma riski yüksek olmasına rağmen bu işe neden giriyor Erdoğan Mesele Memleket Meselesi Arkadaşlar. 

Başbakan Binali Yıldırım'ın şu sözlerini Millet olarak iyi anlamalıyız "Lozan ile 100 yıldır ertelenen bir hesap var. O hesap tekrar karşımıza konmuştur. O hesap bu toprakların kaderini değiştirecek. Sinsi planların uygulamaya sokulacağı bir dönemden geçiyoruz”

Bize düşen Sakin ve sabırlı olmak. Unutmalım onlar'da  en az bizim kadar TÜRKİYE için mücadele ediyorlar ve en az bizim kadar TÜRKİYE sevdaları MİLLET sevdaları var. 
Çözüm süreci yaşanırken ülke bölünüyor bölüyor lar diye konuşuluyordu Arap iş adamları yatırım yaparken  ülkeyi satıyorlar deniliyordu  ama aksine şimdi daha güçlü bir Türkiye var. 
Bekleyelim ve Görelim...

Bu yazı 957 defa okunmuştur .

Son Yazılar