• Reklam
Adalet Mülkün Temelidir...
Muhammed İKBAL

Muhammed İKBAL

Adalet Mülkün Temelidir...

17 Ağustos 2016 - 13:56

Adalet Mülkün Temelidir...

Ey gecesini gündüz eden kutlu Millet.

Siz destan yazıyorsunuz biz okuyoruz.

O gecenin  görüntülerini, yaşananları gördükçe size minnet size şükran duyuyoruz.

O nasıl bir duruştu. Tankların önünde ezilen parçalanan canlar, şehidini alıp tekrar tekrar  tanka koşan yiğit kahramanlar.

Herkes elinden geleni yapıyor, birbirine mesaj atıyor, yiğitler tankın altında can veriyor,  yetmedi helikopter tarıyor olmadı jetler bombalıyor. Bu nasıl bir  kin? Allah aşkına.

Size ne desek az elbette. Ne kadar konuşsak kelimeler kifayetsiz.

Şimdi yepyeni bir dönem hızlı bir süreç, temizlik zamanı. Aman dikkat adaletten şaşmadan ince eleyip sık dokuyarak, ayrımı iyi yaparak sadece hak edeni bulup temizlemek lazım. Ah almadan  halledilmeli temizlik. Özellikle fırsattan istifade jurnalcilere fırsat vermeden  dikkatlice gidilmeli üzerine. Yoksa iş çığırından çıkabilir, Allah muhafaza.

Açığa alınmalar ve görevden uzaklaştırılmalar konusunda “kurunun yanında yaş da yanmasın, bu konuda çok dikkatli olunması gerekir. Türünden açıklamalara görüşlere her gün rastlıyoruz. Yine aynı şekilde iftiraya maruz kaldım. Hakkımda yalan suçlamalar yapmışlar, bana kumpas yaptılar gibi ifadelere’ de çok rastlıyoruz.

 

            Böylesi bir olağanüstü durumda maalesef böyle durumların yaşanması küçükte olsa bir ihtimalmiş gibi görünüyor. Ancak görüyoruz ki başta emir kulu erler olmak üzere birçok kesimden ilk anda gözaltına alınanlar serbest bırakılıyor. İlçemizde de bu tür endişeler yok değil, Görevden alınmalar, açığa almalar, gözaltına alınmalar var. Devlet bu çalışmayı yaparken yoldan geçeni toplamıyor önce bunu bilelim. Birileri dedikodu üretiyordur bunu kısmen anlarım ama devletin dedikodu ile kimseyi gözaltına alacağına ihtimal dahi vermem. İfadesine başvurulmak üzere gözaltına alınan kişileri devlete kızmak veya birilerini işaret ederek bana iftira atıyorlar demek yerine birkaç günlük sorgu macerası için Vatan Sağ olsun demeye davet ediyorum. Kollarını bacaklarını kaybetmiş Gazilerimizin yakınlarını Şehit vermiş vatandaşlarımızın gözleri parlayarak sevinç ile nasıl Vatan Sağ olsun dediklerini unutmayalım.

Düşündüğümüzde son 40 yılda devleti bir örümcek ağı gibi sarmış bir yapı var. Devletin imkânları emirlerine sunulmuş ve milyonlarca insan direk veya dolaylı olarak cemaatin mutlaka bir organizasyonun da bulunmuş. 

Kimi gazetesine abone olmuş, kimi dergisine, kimi okuluna dershanesine gitmiş, çocuğunu göndermiş, kimi faiz yok diye bankasına para yatırmış ve para almış, kimi mevki için kimi makam için, iş için,  ihale için, kimi samimiyetle sohbetlerinden istifade etmek için bu yapının içine girmiş çıkmış. Bu şekli ile bakıldığında ilişkisi olmayan pek az kişi vardır. Hatta sert tepki vererek uzaklaşmak gerektiğini düşünende pek azdır.

Daha dershane konuları henüz konuşulmaya başladığı günlerde, Siyaset dünyasından Zaman Gazetesini arayarak sert tepki gösteren aboneliğini iptal eden bundan sonra selam bile vermeyin bana diyen, gazetelerini gördüğü yerde yırtan, bu mekânda bu gazete yakışmıyor tarzında mekân sahibini dili döndüğünce kırmadan uyaran sadece üç kişi tanıyorum Hendek’te, isimlerini versem taraflı reklam yaptığım  düşünülebilir. Bu arkadaşlar da zaten bu türden reklamları sevmezler o yüzden isim vermeden kendilerini tebrik ediyorum.

Bu aşamada samimiyetle veya hayır hasenat işlemek adına bu cemaate 15 Temmuzdaki alçaklığa milyonda bir  ihtimal vermeden güvenerek destek vermiş olan insanları sanki o olayları yapmış gibi cezalandırmak doğru olmaz. Bu durum hem iş dünyası hem kamu çalışanları için geçerlidir. Aynı zamanda yapılan Manşetler ile kişileri rencide etmekte hunharca bir gazetecilik yaklaşımıdır. İfadesi alınmak üzere tutuklanmış bir insanı manşetten verip, Bırakıldığı zaman küçük bir haberle geçmek Gazetecilik ahlakına sığmayan davranışlardır. Burada amaç sadece gazetenin tıklanması değil kişisel hesap olduğunu düşünüyorum.

Devleti ve Siyaseti Hukuk dairesinde terör örgütü üyelerinden temizlemek ne kadar mühim ve önemli ise bu temizliği yaparken bu işi kişisel faydaya çevirmek isteyen, aralarında ki husumetleri bu yolla halletmek isteyen hiç olmazsa rencide etsem yeter tarzındaki kötü niyetli kişilere ve sözüm ona insancıklara fırsat verilmemelidir. Hatta bu durumunda bir cezai müeyyidesi olmalıdır. 

Çünkü bir insanın en önemli varlık sebebi vatanı işi aşı ekmeğidir, bir kişiyi bu konularla rencide ederken bir defa değil on defa düşünülmesi gerekir. gerçek bağlantısı olan, eline silah alıp masum insanlara kurşun sıkan dahası böylesi bir terör faaliyetini bilerek görerek bu oluşuma destek veren hainler bunun cezasını çekmelidir. Kimsede onlar için üzülmez bilakis hepimiz memnun oluruz.

Devletimizin Milletine karşı bu tip hassasiyetleri yokmuş gibi konuşup düşünmekte devlete karşı bir ihanet örneğidir. Bu anlamda her konunun devlet tarafından ince elenip sık dokunduğuna inanıyorum her aldığını belirli iz emare ve delillere istinaden aldığına sorgulanıp tatmin edici savunmalarla bırakıldığına Millet olarak inanmalıyız ve güvenmeliyiz

Silahını, namlusunu milletine çeviren asker karşısında esas duruşa geçilip selam durulmaz, Bilakis bu askerlere direnilir. 15 Temmuz gecesinde de milletçe bu direnci gösterdik. Büyük bir badire atlatıldı. Şimdi sıra başta ordumuz olmak üzere devlet kurumlarına ve siyasete sızmış olan hain yapılarla mücadeleye geldi. Bu mücadelenin yapılması Demokratik-Hukuk Devletin bekası, milletin esenliği için kaçınılmaz. Makamı, rütbesi ne olursa olsun ismi FETÖ'cü, şucu, bucu örgütle ilişkisi olan, bu ilişkisi nedeniyle kendisine devlet tarafından tebliğ edilen yetkilerini bu ilişkiler çerçevesinde kullanan her kim varsa, bu hukuk çerçevesinde ortaya konularak en ağır cezayla cezalandırılacaktır.  Adalet önünde en iyi maddi hakikati ortaya çıkartılacağına inanalım. Bu noktadaki inancımızı en üst seviyede tutalım.

 

Günün Sözü

Bir Ülkede okumaya karşı istek artmadıkça, gaflet ve

      Bundan doğacak felaket azalmaz.    (B. Franklin)


 

Bu yazı 943 defa okunmuştur .

Son Yazılar