• Reklam
Rıdvan Şükür, Kocaeli Arkeoloji Müzesinde Bitinya’nın...

Rıdvan Şükür, Kocaeli Arkeoloji Müzesinde Bitinya’nın Geçmişini inceledi.

Kocaeli Arkeoloji Müzesinde sergilenen Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi eserleri inceleyen Dağcı ve tarihçi Rıdvan Şükür, böyle paha biçilemeyen eşsiz eserleri bir arada gördüğü için çok heyecanlandığını söyledi.

01 Haziran 2015 - 07:49

Rıdvan Şükür, Kocaeli Arkeoloji Müzesinde Bitinya’nın Geçmişini inceledi.

 

Kocaeli Arkeoloji Müzesinde sergilenen Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi eserleri inceleyen Dağcı ve tarihçi Rıdvan Şükür, böyle paha biçilemeyen eşsiz eserleri bir arada gördüğü için çok heyecanlandığını söyledi. Bitinya krallığına başkentlik yapmış İzmit’in tarihin her döneminde önemli bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

 

Çevrede bulunan eserler ile zenginleşmiş Kocaeli arkeoloji Müzesinde, tarihin her döneminde bulunmuş arkeolojik zenginliğin bu müzede sergilenmenin çok anlamlı olduğunu dile getiren Şükür, ziyaretçi sayısının çok az olduğunu söyledi.

Her gün Müzenin yanından binlerce kişinin gelip geçtiğini ama Müze bahçesinde sergilenen sütunların, lahitlerin fark edilmediğini dile getiren Şükür, M.S. 284 yılında İmparator Diokletionus, Nikomedia'yı başkent yaptığını, her dönem önemli olan İzmit’in tarihini anlayıp sahip çıkmanın bir görev olduğunu söyledi.  

Rıdvan Şükür, arkeoloji müzesinin Roma dönemi lahit ve sütün yönünden oldukça zengin olduğunu dile getirdi, ayrıca endüstri şehri olan İzmit’te çok değerli bir müze olduğunu yeterince fark edilmediğini ifade etti. Şükür, eskiden hangar olarak kullanılan binanın mimarının kayıtlarda Alman Otto Ritter olarak geçtiğini ifade etti. 

Bu haber 1627 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayraktepe Muhtarı Kamil Karip Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Bayraktepe Muhtarı Kamil Karip Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Saffet Sarı Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Saffet Sarı Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı