• Reklam
İlk Milli tankımız olan ‘Altay’ tanıtıldı

İlk Milli tankımız olan ‘Altay’ tanıtıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile katılımcılar, Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı Altay'ın ilk prototiplerinin hareket kabiliyetlerini izledi.

15 Ekim 2015 - 10:50

 

Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı ''Altay''ın ilk prototipleri, OTOKAR'ın Sakarya Arifiye'deki fabrikasında düzenlenen törenle tanıtıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile katılımcılar, Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı Altay'ın ilk prototiplerinin hareket kabiliyetlerini izledi.

Koç Topluluğu şirketi OTOKAR'ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı ''Altay''ın ilk prototipleri, OTOKAR'ın Sakarya Arifiye'deki fabrikasında düzenlenen törenle tanıtıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Koç Holding Savunma Sanayii Grubu Başkanı ve OTOKAR Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, OTOKAR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Ünver ve OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç katıldı.

Törende konuşmaların ardından milli tank ''Altay'' kısa film gösterimiyle tanıtıldı. Daha sonra ''Altay'' tankı, törenin yapıldığı salona getirildi. Başbakan Erdoğan ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, milli tank Altay'ın yanına geçti. Başbakan Erdoğan, tankın yapımında emeği geçen kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket verirken, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da Başbakan Erdoğan'a ''Altay'' tankının maketini sundu.
    
10 dakikalık gösteri ilgiyle izlendi
    
Törende daha sonra Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve diğer katılımcılar, fabrikanın bahçesinde kurulan platforma geçti. Bugüne kadar yapılan testlerde 2000 kilometreden fazla yol kateden Altay'ın ilk prototipi ve ikinci prototipi, Başbakan Erdoğan ve beraberindekilere, OTOKAR'ın tank test pistinde özel bir gösteri düzenledi.

İki prototip, 10 dakika boyunca kabiliyetlerini sergiledi. Yan eğim, kendi ekseni etrafında dönme, hız, ivmelenme, süspansiyon, stabilizasyon parkuru ve arazide sürüş gibi hareket kabiliyeti testlerinin yer aldığı gösteri ilgiyle izlendi.

Başbakan Erdoğan, törende fabrikayı gezdiği sırada da bir tanka kaynak yaptı.

Altay'ın ilk prototipleri, 2009 yılında başlayan projenin tasarım ve konsept geliştirmelerinin sonuçlarını yansıtıyor. İlk prototipte Altay'ın hareket kabiliyetlerinin test edilmesi ve mükemmelleştirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında yapılan ikinci prototip ise Altay'ın atış kabiliyetini test etmek için kullanılacak. Bu iki prototipten elde edilen verilerle geliştirilmiş iki prototip daha üretilecek ve Altay tankı seri üretime hazır hale getirilecek.

Altay Projesi yaklaşık 500 milyon dolarla hayata geçirildi. Proje kapsamında 2015 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.
    
Altay hakkında

    
Altay'ın tasarımı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknik ve taktik istekleri doğrultusunda, gerek duyulacak her türlü harekat ihtiyaçlarına göre yapıldı. Bu kapsamda Altay, modern tanklarda kullanılan en yeni teknolojiyle donatıldı. Altay'ın, üstün ateş gücü ve isabet oranı, yüksek hareket kabiliyeti ve beka özellikleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en temel ve caydırıcı güçlerinden biri olması bekleniyor.

OTOKAR ana yükleniciliğinde geliştirilen Altay, Türkiye'nin ana muharebe tankı alanında dışa bağımlılığını sona erdirecek. Türkiye Cumhuriyeti, Altay'ın tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarına sahip olacak. Altay'ın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgi ve dokümanları içeren ve tankın seri üretimine temel teşkil edecek Teknik Veri Paketi, hiçbir kısıtlama olmaksızın ve tüm hakları ile Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olacak.

Altay tankında tank komutanı, nişancı, sürücü ve doldurucu olmak üzere dört mürettebat görev yapacak. Tank, zorlu arazi şartlarında istenilen performansı sergileyebilmesi için 1500 beygir gücünde yeni teknoloji ürünü bir motor ve transmisyona sahip. Altay'ın üzerinde ana silah olarak, birçok farklı tipte mühimmatı atabilen 120 mm'lik 55 kalibre top bulunuyor. Ana silah ve yardımcı silahların kontrol edilmesi için, Altay'a özel yeni nesil atış kontrol sistemi tasarlandı. Bu sistem sayesinde Altay, hareket halindeki hedefleri de çok yüksek isabet oranıyla vurabiliyor. Ayrıca Altay tankında, her türlü tehdide karşı tankı korumak üzere tasarlanan modüler kompozit zırhlar ve mürettebatın kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditlerin bulunduğu ortamlarda görev yapmasına olanak sağlayan yardımcı sistemler de mevcut.

Milli tank Altay, beka, ateş gücü, hareket kabiliyeti, komuta kontrol ve haberleşme, entegre lojistik destek ve ergonomi başlıkları altında incelendiğinde, görev, tehdit ve çevre şartları ile uyumlu, kullanıcı isterlerini azami oranda karşılayan ve yeni nesil tanklara göre ilave özellikleri ile her türlü muharebe ortamında kullanılabilecek esneklikte ve ilgili görevlere adapte olabilen optimize bir tank olarak öne çıkıyor.
    
''Altay'' ismi nereden geliyor?"
    
Altay ana muharebe tankı, ismini Kurtuluş Savaşı'nda Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası İzmir'e giren ilk Türk süvarileri olan 5. Süvari Kolordusu'nun komutanı Fahrettin Altay'dan alıyor.
    
Altay projesinin tarihçesi
    
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 2005 yılında Milli Tank Projesi'nde üretim modelinin belirlenmesi amacıyla üç firmadan oluşan bir konsorsiyuma fizibilite çalışması görevini verdi. Fizibilite çalışması 27 Nisan 2005'te tamamlandı ve projenin modeli ''gereken alanlarda yurt dışından teknik destek alınarak ana muharebe tankının yurt içinde tasarlanması ve geliştirilmesi'' olarak belirlendi.

Fizibilite sonucu belirlenen modele uygun olarak hazırlanan Teklife Çağrı Dosyası, fizibilite çalışmasında görev alan, aralarında OTOKAR'ın da bulunduğu firmalara 8 Şubat 2005'te yayımlandı.

Teklifler 17 Temmuz 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na sunuldu. Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 30 Mart 2007'de yapılan toplantısında alınan karar gereğince, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Modern Ana Muharebe Tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi'nde ana yüklenici adayı olarak OTOKAR ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

İlk Türk milli tankının tasarlanması, prototiplerinin geliştirilmesi, üretilen prototiplerin test edilmesi ve kalifiye edilmesi konusunda sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, 29 Temmuz 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile sözleşme imzalandı. Projede, modele uygun olarak belirlenen alanlar dışında, tamamen yerli alt sistemlerin kullanılması hedeflendi. Önemli başlıklar olarak, OTOKAR'ın ana yüklenici olduğu projede, Aselsan'ın Tank Atış Kontrol Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi gibi elektronik alt sistemleri tasarlayarak prototiplerini üretmesine, MKE'nin 120 mm'lik 55 kalibre Ana Silah Sistemi'ni, Hyundai Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak üretmesine, Roketsan'ın Modüler Zırh Paketini Hyundai Rotem kanalı ile teknoloji transferi yaparak geliştirmesine ve yurt içinde üretmesine karar verildi.

Önemli alt sistem tedarikçileriyle sözleşmeler imzalanarak, 2009 yılının Ocak ayında Altay'ın tasarlanması, prototiplerinin geliştirilmesi, üretilen prototiplerin test edilmesi ve kalifiye edilmesi konusunda fiili çalışmalar başladı. Altay'ın ''Tasarım ve Prototip Üretimi'' için proje süresi 78,5 ay olarak belirlendi. Projenin bu bölümü Kavramsal Tasarım, Detaylı Tasarım, Prototip Üretimi ve Kalifikasyon olmak üzere üç aşamaya bölündü.

OTOKAR, 2011 yılının Mayıs ayında ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda mühendislik ve tasarım kabiliyetini kullanarak projenin ilk aşaması olan Kavramsal Tasarım Aşaması'nı tamamladı ve bu sürecin sonuçlarını yansıtan Altay'ın gerçek boyutlardaki bir modelini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımı ile ilk kez IDEF Savunma Sanayii Fuarı'ndaki standında sergiledi.

Projede detaylı tasarım faaliyetleri devam ederken, OTOKAR, prototiplerin testleri için gerekli üretim yatırımları ile Tank Test Merkezi için yatırımlarını sürdürdü. OTOKAR Tank Test Merkezi, 29 Mart'ta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımı ile devreye alındı. Bünyesinde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi, Tank Test Pisti ve Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezi'ni barındıran OTOKAR Tank Test Merkezi, dünyanın en modern ve sayılı Tank Test Merkezleri arasında yer alıyor.

Hareket kabiliyetlerinin ölçüleceği ilk prototip, Ekim ayında OTOKAR'ın Sakarya'daki fabrikasında üretildi ve testlere başladı. Geliştirme/doğrulama testlerine tabi tutulan ön prototipleri takiben nihai konfigürasyonda prototipler üretilecek ve atışlı/atışsız testlerle kalifikasyonu tamamlanarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na teslim edilecek.

Altay tankının OTOKAR ana yükleniciliğinde yürütülen tasarım ve prototip üretim süreçlerinin tamamlanmasını müteakip ayrı bir sözleşme ile seri üretim çalışmalarına başlanacak.

Bu haber 1943 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayraktepe Muhtarı Kamil Karip Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Bayraktepe Muhtarı Kamil Karip Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Saffet Sarı Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı
Saffet Sarı Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı